About your Search

20121101
20121130
Search Results 0 to 1 of about 2
. >> you're hosting it. >> i'm hosting it. dallas cheerleaders will be there. >> dallas cowboy cheerleaders? >> yes. i guess to add color. >> you're hosting it. >> i'm hosting it, but -- >> significant people being honored. >> exactly. >> i can't wait to hear about it. >> i'm a little nervous. >> you'll be fine. >> keep saying it. >> don't stand near the cheerleaders. >> right, don't stand by the cheerleaders at all. thanks, tony. >> tony has good advice. let's do the weather real quick. allison, keep practicing your speech. >> i don't have a speech, i just have to emcee it. >> you do? >> so the pressure isn't on. >> ad libbed? >> no, there's a script. it's the military. no jokes. >> got to get a joke in somewhere. better you than me. 42 in washington. 45 annapolis. big dip in the jet stream, that in the wake of the remnants of sandy. the chill will be on this weekend as well. plenty of sunshine around here. temperatures for the next couple of days won't get out of the 50s during the day. and 30s and low 40s at night. sandy's remnants moving out. still clouds today. partly sunny today. let'
live now from dallas. good morning to you. >> reporter: good morning. funny story i was last night buying the props. aren't you that guy from tv? he said oh, yeah. i said it's a segment for the news. about what? stuff you should never buy at the super market. all right. we'll talk about that . convenience is king for consumers. but it is costly and here's the bottom line. don't realize how costly it is. i was surprised to see this tide detergent $19. at wal-mart and target, $12. as much as a $7 difference. a light bulb, $12. at a hardware store , $9. the experts say you should never buy premade baked items. the markup is incredible. a box of browny mix is $1.99. if they bake it for you more than $8. i know that's just bits and pieces here. but let's add it up. three items and we're already talking about a $16 difference. let's talk about nonperishable items. most of us buy them when we need them but you are doing it wrong. never buy these items unless they are at a rock bottom sale. they are seasonal. things like soups will hit rock bottom price during the winter months. stock up a
Search Results 0 to 1 of about 2